Pieniny Homole to turystyczna perełka

Piękne miejsce w Pieninach. Wąwóz Homole jest wielką atrakcją turystyczną dla dorosłych i rodzin z dziećmi. Długośc wowązu to ok 850m.

Ta ścieżka przecina kilkakrotnie płynący potok w wąwozie. Kiedyś był pokonywany skacząc po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, współcześnie dla wygody Turystów zbudowano wygodne mosty. Wejście do wąwozu położone jest obok drogi prowadzącej z Jaworek do Szczawnicy. Wejście za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą.

Gdy jesteśmy tu w sezonie turystycznym znajduje się tu punkt pobierania opłat za wejście do parku.

Trasa prowadzi ładnym lesistym i zawalonym rumowiskiem dużych głazów zboczem oraz często odsłoniętym widokiem na hale wypasu owiec. Dalej dość strome podejście ułatwiają drewniane stopnie i poręcze. Szum potoku spadającego po kaskadach daje możliwość odpoczęcia i zrelaksowania się. Potok rozgałęzia się w kilku miejscach szlaku turystycznego. Ścieżka wyprowadza na ładną dolinkę, gdzie znajduje się zielona polana (zależna od pory roku :-)), ławki i stoły dla przybywających Turystów. Znajdują się tutaj zwane  skały w kształcie kamiennych ksiąg – skały te, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata.

A skąd pochodzi nazwa Homole – pochodzi od gomoły lub gomółki a oznacza obły i oczywiście nawiązuje do olbrzymich głazów zamykających jeden  kraniców wąwozu. Jest to czoło wielkiego osuwiska, które zsunęło się z wyższych partii zbocza. Bloki te mają rozmiary średnio ok 1,5m., niektóre osiągają do 21m wys.  Gdy  wąwóz został objęty ścisłą ochroną rezerwatową, to pozwoliło odbudować w tym miejscu zniszczoną przyrodę.

Polecam to miejsce na odpoczynek. O dobre pokoje blisko wąwozu nie jest trudno. Można poszukać pokoi w Jaworkach lub blisko leżącej Szczawnicy, która jest liderem atrakcji turystyczno – uzdrowiskowych w regionie.