Szklarska Poręba: dobre miejsce na wypoczynek Sudety i Góry Izerskie

Jak to zwykle bywa dobrych miejsc na wypoczynek jest dużo, dzisiaj napisze parę słów o Karkonoszach i Szklarskiej Porębie. Szklarska Poręba leży w powiecie jeleniogórskim w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów Kamieńczyka i Szklarki, na wys. 442–887m n.p.m. Jest dobrym miejscem dla Turystów, ponieważ Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, jest znaną i doceniona od przeszło 150 lat. Warunkami klimatycznymi dorównuje miejscowościom alpejskim położonych na wysokości ok. 2100m n.p.m. Wiejące tu często wiatry jak i ukształtowanie terenu powodują bardzo szybką wymianę mas powietrza i dodatkowo mikroklimat tworzą będące tu torfowiska Gór Izerskich.

Same Sudety Zachodnie są regionem o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej – pokoje, gastronomia. Dodatkowo sieć szlaków turystycznych, prowadzących przez atrakcje i schroniska, powoduje przyjazny klimat dla górskich spacerów/wędrówek. Poprzez Góry Izerskie i Karkonosze przebiega Główny Szlak Sudecki GSS im. Mieczysława Orłowicza, który zaczyna się w Świeradowie Zdrój i po przejściu Sudetów tj. około 352km, swój konie ma Paczkowie. Równocześnie na obszarze Szklarskiej Poręby poprowadzone zostały tematyczne szlaki turystyczne, gdyż podczas spaceru wybraną trasą można zapoznać się z historią, kulturą, tradycją oraz dawnymi wierzeniami i obyczajami mieszkańców Karkonoszy i Gór Izerskich. Jeżeli ktoś nie lubi chodzić może skorzystać z tras rowerowych przygotowanych z pieczołowitą starannością. Ponieważ wokół Szklarskiej Poręby, jak i w samym mieście wytyczonych jest już ponad 212km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Szklarska jest dobrym miejscem wypadowym wycieczek w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich. Same trasy rowerowe Szklarskiej Poręby połączone są z trasami rowerowymi okolic Harrachova i Kořenova – Czechy poprzez turystyczne przejścia graniczne. To dobre rozwiązanie i ułatwia organizowanie turystyki aktywnej.Warto wspomnieć, że przez Szklarską Porębę biegnie Euro szlak rowerowy ‚LICZYRZEPA’ ER-2 przez całe Sudety TJ. z Zittau do Mieroszowa.
Warto przejść główny szlak sudecki od Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba noclegi – Schronisko ‚Kamieńczyk’ – Hala Szrenicka (ze schroniskiem PTTK) – trawers Szrenicy – Łabski Szczyt – Śmielec – Czeskie Kamienie – Śląskie Kamienie – Przełęcz Karkonoska (ze schroniskiem PTTK) oraz drugi
szlak turystyczny Hala Izerska – Wieczorny Zamek – Szklarska Poręba – Sowiniec do Szklarska Poręba Dolna.
Bardzo ciekawym jest szlak wokół Szklarskiej Poręby, wyjść można od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, Szklarska Poręba Górna, Schronisko PTTK „Kochanówka”, Szklarska Poręba Dolna PKP, Biała Dolina do stacji wyciągu na Szrenicę.

Kolejną atrakcją jest sama Szklarska Poręba, gdyż jest ośrodkiem sportów zimowych, sam śnieg leży tu średnio ok. 112 dni w roku. Do centrum narciarstwa zjazdowego należy masyw Szrenicy. A w Górach Izerskich, w okolicy Jakuszyc, dominują narciarze biegowi. Tam też trenuje i rywalizuje Justyna Kowalczyk.

Szklarska Poręba w Jakuszycach dysponuje najlepszymi w Europie Środkowej trasami narciarstwa biegowego a jest ich w sumie około 155km. Ważną informacją jest to, że Góry Izerskie na terenie których zlokalizowane są trasy biegowe, nazywa się często Polską Alaską lub Skandynawią. To wszystko sprawia, że Szklarska stworzyła i utrzymuje dobrą bazę noclegów i infrastruktury narciarskiej. Liczebność pokoi z łazienkami, pokoi z widokiem na góry sprawiają, że ceny są konkurencyjne i istnieje możliwość dobrej rezerwacji. Noclegi z Szklarskiej Porębie należą do dobrych standardów organizowania zaplecza noclegowe w Polsce.